Alla hjärtans dag-erbjudande: Just nu får du 14 % rabatt på hela sortimentet till ord. pris med koden LOVE14SE.
Beskrivning
Specifikation
Lager
Prisvärt utvecklingsracket från Prince, Ripcord 100 265G
Prince är stolta att introducera Ripcord 265, ett tennisracket som levererar en imponerande kombination av spinn, komfort och kraft till hängivna nybörjare och tidiga mellannivåspelare. Denna racket är utformad med en styvhet som garanterar en bekväm upplevelse för spelaren. Modellen är alltså extra skonsam för armen och reducerar risken för tennisarmbåge och liknande förslitningsskador.
Vid en vikt på 265 gram (utan strängar) är Ripcord 265 tillräckligt smidig för spelare som fortfarande lär sig spela tennis, men det har fortfarande tillräckligt med tyngd i rackethuvudet för att hålla det stabilt och bekvämt i och igenom bollträffen.
En av de utmärkande egenskaperna hos Prince Ripcord 265 är dess ATS-teknik, som placerar Textreme och Twaron i den övre ramen. Denna teknik minimerar vibrationer vid bollträffen, vilket resulterar i en mer kraftfull och stabil slagupplevelse för spelaren.
Sammanfattningsvis är Prince Ripcord 265 en utmärkt tennisracket för spelaren som vill utveckla en solid teknik och ta sin tennis till nästa nivå. Ripcord är ett utmärkt val för spelare som vill ha en högpresterande tennisracket som inte spräcker budgeten. Tennisracket levereras strängat.
Vikt:
265 g
Träffyta:
100 in²
Strängningsmönster:
16x19
Strängad:
Ja
Racketfodral:
Ingår ej
Senior/Junior:
Senior, 9-12 år
Webblager
0 (4)
Tillfälligt slut
7T55A205-0
1 (4 1/8)
I lager
7T55A205-1-4-1-8
Butikslager Solna
0 (4)
Tillfälligt slut
7T55A205-0
1 (4 1/8)
Tillfälligt slut
7T55A205-1-4-1-8
Racketspecialisten Norden AB | Org. nr. 556812-0538 | Uppfartsvägen 10, 169 38 Solna
© 2024 Racketspecialisten Norden AB. All rights reserved.